بایگانی نویسنده: eslamibidgoliadmin

تمرین دولت برای شفافیت

eslamibidgoli

چندی پیش 128 اقتصاددان، جامعه‌شناس و هنرمند نامه‌ای در مورد انصراف داوطلبانه از دریافت یارانه و هزینه‌کرد وجوه حاصل در مدارس مناطق محروم نوشتند. من هم جزو نگارندگان و امضاکنندگان این نامه بودم. سرمقاله امروز 20 اسفند ماه 1392، شرح مختصری است از اهداف نویسندگان این نامه و مسیر این پیشنهاد به قلم من. متن این سرمقاله در ادامه آمده است. ادامه مطلب »

دست‌اندازهای بازار

VI

چندی است کتاب فشرده سرمایه‌گذاری ارزشی که ترجمه‌ای است از کتاب The Little Book of Value Investing و توسط مرحوم دکتر غلامرضا اسلامی بیدگلی، من (سعید اسلامی بیدگلی)، محمد صادق معصومی و علی مالکی قمی ترجمه شده، روانه بازار شده است. هفته‌نامه اطلاعات بورس معرفی مختصری از این کتاب داشته و فصل نهم کتاب را که متناسب با حال و هوای بازار رکودی بوده است منتشر کرده است. ادامه مطلب »

اسرار کاهنان (میزگردی در هفته‌نامه تجارت فردا)

asrar

توضیح: شماره ۶۸ مجله تجارت فردا که روز شنبه ۱۶ آذرماه منتشر شد، پرونده‌ای داشت درباره شفاف کردن اطلاع رسانی اقتصادی. در این شماره میزگردی هم با حضور من (سعید اسلامی بیدگلی) و دکتر پویا جبل عاملی برگزار شد. متن زیر که توسط آقای احسان برین تهیه شده، گزارشی است از این میزگرد. برای مطالعه این گزارش در سایت هفته نامه تجارت فردا نیز ... ادامه مطلب »

من تمام استخوان بودنم درد می‌کند

سرانجام دیروز 9 فروردین ماه 1392 از میان ما رفت و ما را با زمان تنها گذاشت تا این یگانه دشمن جهان کی ما را به دست فراموشی خود بسپارد. مرگ پدر عارضه‌ای دردناک بود برای من، برای ما، برای جامعه دانشگاهی و حرفه‌ای مالی و حسابداری ایران. حالا با تمام وجود می‌دانم که "من تمام استخوان بودنم درد می‌کند" یعنی چه؟ ادامه مطلب »

آمار نهادهای بین المللی، خوب یا بد؟

توضیح: این یادداشت با تغییراتی در روزنامه آرمان دیروز به چاپ رسید. (این‌جا) شمس‌الدین حسینی، وزیر اقتصاد ایران در مجلس شورای اسلامی بیان کرد که رتبه اقتصاد ایران در رده هفدهم جهان قرار دارد. محمود احمدی نژاد رییس دولت هم چندی پیش اشاره کرد که به زودی به رتبه پانزدهم اقتصاد جهان می‌رسیم.  آن‌چه از ظواهر امر برمی‌آید این است ... ادامه مطلب »

جاماندیم ازاستاد، ازهمراهی دیگران جانمانیم!

بزرگ بود و از اهالی امروز بود و لحن آب و زمین را چه خوب می‌فهمید و با تمام افق‌های باز نسبت داشت . . . همین چند روز پیش بود که در وب‌سایت شرکت از استاد مصطفی علی‌مدد نوشتم. نوشتم که این روزها ناخوش است، نوشتم که روزگار و آدم‌ها چه بی‌مهری‌ها به این مرد پرتلاش و شریف کرده‌اند، ... ادامه مطلب »

منچستریونایتد و اقتصاد جهانی

مربی تیم تازه سقوط کرده از دسته اول به دسته دوم لیگ مالدیو راهکارهایی برای رفع مشکلات فنی منچستر یونایتد ارائه کرده است!” همانقدر که خبر فوق برای علاقه‌مندان به فوتبال عجیب می‌نماید؛ ارائه راهکار برای حل مشکلات اقتصادی جهان توسط وزیر اقتصاد ایران نیز برای فعالان حوزه اقتصاد عجیب است. واقعیت این است که طی سال‌های گذشته اقتصاد ایران ... ادامه مطلب »

لزوم حمایت فعالان بازار سرمایه از بورس انرژی

توضیح: دوباره خواهم نوشت. البته در این مدت بسیار نوشته ام (چاپ شده در مجلات مختلف و چاپ نشده البته) و خواند‌ه‌ام و نتایج آن را برای نیمکتی‌ها هم منتشر خواهم کرد. اجالتا این یادداشت که به مناسبت انتخاب دکتر شاپور محمدی به سمت مدیرعاملی بورس انرژی نوشته شده است (و به زودی در ویژه نامه‌ای به همین مناسبت به ... ادامه مطلب »

حجازی، مادر (زن) و چهار سالگی نیمکت

صفر: این یادداشت این یادداشت ناگهان آمد. ناگهان تصمیم گرفتم درباره روز زن چند شعر بگذارم. ناگهان ناصر حجازی از شهر کلاغ‌ها پرواز کرد (تعبیر زیبای روزنامه گل) و ناگهان دیدم امروز چقدر به تولد نیمکت نزدیک است… یک: ناصر حجازی دروازبان افسانه‌ای ایران پرواز کرد. بلندتر از همیشه.  من هم یادداشتی به ویژه نامه ناصر حجازی داده‌ام که  منتشر ... ادامه مطلب »

بهانه‌هایی برای دوباره نوشتن و چند هایکو

زمان زیادی‌ست که ننوشته‌ام. سال نو هم محرک موثری نبود برای نوشتن دوباره. البته اگر ننوشتم یعنی اینجا ننوشتم. گاه گاهی مقاله‌ای، یادداشتی … نوشتم، چند سخنرانی کرده‌ام و چند دوره آموزشی برگزار کرده‌ام؛ اما نیمکت و وب‌سایت (www.eslamibidgoli.com) را آپ! نکردم. دوستان زیادی هم کامنت گذاشتند و حتی ایمیل زدند که “پس چه شد این نیمکت بلورین؟!” همین چندی ... ادامه مطلب »