بایگانی نویسنده: سعید

گره‌های نظارتی فسادخیز

TF - 313

          توضیح: این مصاحبه که به موضوع فساد در ایران و تأثیر دادگاه‌های اخیر بر روند مبارزه با فساد می‌پردازد، در صفحات ۳۶ و ۳۷ شماره ۳۱۳ هفته‌نامه تجارت فردا منتشر شده است. فایل pdf این صفحات در انتهای متن بارگذاری شده است. ***** کاهش نقاط تصمیم‌گیری در بدنه حاکمیت، کوچک کردن بدنه دولت و تعداد ... ادامه مطلب »

زیر تیغ نقدینگی (واکاوی ریشه‌های تلاطمات بازارها در میزگرد حسین عبده‌تبریزی و سعید اسلامی‌بیدگلی)

TF 283

              توضیح: شماره ۲۸۳ هفته‌نامه تجارت فردا میزگردی دارد با حضور دکتر حسین عبده تبریزی و اینجانب داشته که در آن به بررسی روند بازارهای دارایی در نیمه اول سال ۱۳۹۷ پرداخته شده است. این مصاحبه در صفحات ۱۲۲ الی ۱۲۵ این هفته‌نامه منتشر شده است. فایل پی‌دی‌اف این صفحات در انتهای این یادداشت ... ادامه مطلب »

نظارت عمومی باید تقویت شود (میزگرد راهکارهای مبارزه با فساد در تجارت فردا)

Fesad

توضیح: چند هفته پیش میزگردی درباره راهکارهای مبارزه با فساد در هفته‌نامه #تجارت-فردا برگزار شد که در این میزگرد من (سعید اسلامی بیدگلی) و دکتر محمود صادقی (نماینده مجلس شورای اسلامی) حضور داشتیم و بحث مفصلی درباره شرایط فعلی فساد و راهکارهای مبارزه با آن انجام شد. این میزگرد در صفحات ۱۷۸ تا ۱۸۱ شماره ۲۶۲ این هفته‌نامه (سالنامه) منتشر ... ادامه مطلب »

ایران در گزارش‌های بین‌المللی

Edit - final- Cover -

            نویسندگان: سعید اسلامی بیدگلی، سارا هداوند انتشارات مدیریت مالی ایران، بهمن ۹۶   “ایران در گزارش‌های بین‌المللی” (۲۰۱۷-۲۰۱۸) کتابی است که به بررسی “گزارش رقابت‌پذیری جهانی”، ” گزارش سهولت کسب‌وکار”، “گزارش توسعه انسانی”، “شاخص رفاه لگاتوم”، “شاخص بین‌المللی حقوق مالکیت”، ” گزارش شاخص آزادی اقتصادی” و “شاخص ادراک فساد” می‌پردازد. در هر کدام از ... ادامه مطلب »

آیا بازار سرمایه ظرفیت جذب عرضه‌ها را دارد؟

IPO - 232 - 4

توضیح: این یادداشت در صفحه ۴ شماره ۲۳۲ هفته‌نامه #اطلاعات-بورس منتشر شده است. فایل pdf این صفحه در انتهای یادداشت بارگذاری شده است. * * * * *           وقتی از توسعه بازار سرمایه صحبت می‌شود منظور توسعه بازار اولیه است و اگر بازار سرمایه، هدف و برنامه‌ای برای توسعه دارد، این هدف زمانی به اقتصاد ... ادامه مطلب »

مواجهه با پیچیدگی انتخاب

Choice Complexity

            موضوع دشواری‌های انتخاب و به‌ویژه تعدد گزینه‌های در دسترس مدت‌هاست که موضوع تحقیقات گسترده‌ای است. اندیشمندان حوزه اقتصاد رفتاری نیز مقالات بسیاری در این باره نوشته‌اند. مقاله حاضر ترجمه‌ای است از مقاله “Dealing with Choice Complexity” نوشته فیلیپ سومان (استاد مدرسه کسب‌وکار راتمن دانشگاه تورنتو) که در صفحات ۱۹۴ تا ۱۹۶ شماره ۱۴۷ ماهنامه ... ادامه مطلب »

سکونت در اتاق شیشه‌ای؛ چگونه می‌توان سلامت را به اقتصاد کشور بازگرداند؟

TF 246 - Corruption

توضیح: این یادداشت که در حقیقت از روی یک مصاحبه تهیه شده است، در صفحه ۴۵ شماره ۲۴۶ هفته‌نامه تجارت فردا منتشر و فایل pdf آن در انتهای این یادداشت بارگذاری شده است. * * * * * گزارش‌های بین‌المللی تصویر مطلوبی از اوضاع فساد و شفافیت اقتصادی در ایران نشان نمی‌دهند. سازمان شفافیت بین‌المللی (Transparency International) و بنیاد هریتیج ... ادامه مطلب »

سازمان بورس در اشاعه مسئولیت‌پذیری اجتماعی پیش‌قدم شود/لزوم توسعه فعالیت‌های نیکوکاری در بستر شفاف بازار سرمایه

Fars-CSR-Eslamibidgoli

توضیح: در حاشیه بازدید از کهریزک، آقای امامی خبرنگار خبرگزاری فارس، مصاحبه‌ای با من انجام داد که محور آن مسئولیت‌پذیری اجتماعی بود. این مصاحبه در ۱۹ آبان در فارس منتشر شد (این‌جا).         * * * * * سعید اسلامی بیدگلی در گفت وگو با خبرنگار بورس خبرگزاری فارس، با اشاره به موضوع مسئولیت‌پذیری اجتماعی و تلاش ... ادامه مطلب »

چالش‌ها و ریسک‌های بازار سرمایه (نامه به وزیر اقتصاد)

Letter

توضیح: در پی برگزاری نشست وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی با مدیران ارکان بازار سرمایه، اینجانب (به‌عنوان دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران) نامه‌ای به ایشان نوشتم و در آن برخی از چالش‌ها و ریسک‌های پیش‌روی بازار سرمایه را برشمردم و راه‌کارهایی ارائه کردم. این نامه روز شنبه ۱۳ آبان در رسانه‌ها و مطبوعات منتشر شد و از این رو ... ادامه مطلب »

«مالی رفتاری» الگویی فرمالیته در بازار سرمایه ایران

behavioral finance- eslami- pouyanfar- nasr

توضیح: این میزگرد که با حضور دکتر سعید اسلامی بیدگلی، دکتر احمد پویانفر و دکتر مصطفی نصر اصفهانی برگزارد شده، در شماره ۲۱۹ هفته‌نامه تجارت فردا به انتشار رسیده است. فایل pdf صفحات ۱۲ و ۱۳ این نشریه در انتهای این یادداشت بارگذاری شده است. تنطیم نهایی متن توسط مروارید اسلامی صورت گرفته است. ***           مالی ... ادامه مطلب »