دانش مالی و اقتصاد

ایران در گزارش‌های بین‌المللی

Edit - final- Cover -

            نویسندگان: سعید اسلامی بیدگلی، سارا هداوند انتشارات مدیریت مالی ایران، بهمن ۹۶   “ایران در گزارش‌های بین‌المللی” (۲۰۱۷-۲۰۱۸) کتابی است که به بررسی “گزارش رقابت‌پذیری جهانی”، ” گزارش سهولت کسب‌وکار”، “گزارش توسعه انسانی”، “شاخص رفاه لگاتوم”، “شاخص بین‌المللی حقوق مالکیت”، ” گزارش شاخص آزادی اقتصادی” و “شاخص ادراک فساد” می‌پردازد. در هر کدام از ... ادامه مطلب »

مواجهه با پیچیدگی انتخاب

Choice Complexity

            موضوع دشواری‌های انتخاب و به‌ویژه تعدد گزینه‌های در دسترس مدت‌هاست که موضوع تحقیقات گسترده‌ای است. اندیشمندان حوزه اقتصاد رفتاری نیز مقالات بسیاری در این باره نوشته‌اند. مقاله حاضر ترجمه‌ای است از مقاله “Dealing with Choice Complexity” نوشته فیلیپ سومان (استاد مدرسه کسب‌وکار راتمن دانشگاه تورنتو) که در صفحات ۱۹۴ تا ۱۹۶ شماره ۱۴۷ ماهنامه ... ادامه مطلب »

«مالی رفتاری» الگویی فرمالیته در بازار سرمایه ایران

behavioral finance- eslami- pouyanfar- nasr

توضیح: این میزگرد که با حضور دکتر سعید اسلامی بیدگلی، دکتر احمد پویانفر و دکتر مصطفی نصر اصفهانی برگزارد شده، در شماره ۲۱۹ هفته‌نامه تجارت فردا به انتشار رسیده است. فایل pdf صفحات ۱۲ و ۱۳ این نشریه در انتهای این یادداشت بارگذاری شده است. تنطیم نهایی متن توسط مروارید اسلامی صورت گرفته است. ***           مالی ... ادامه مطلب »

نامه دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری به رئیس کل بانک مرکزی

Seif-Eslamibidgoli

هفته گذشته نامه‌ای برای دکتر ولی‌الله سیف ارسال کردم و در آن از به برخی ابهامات و سوالات درباره نظام پولی و بانک‌ها (به‌ویژه بانک‌های بورسی) اشاره کردم و از ایشان تقاضا کردم که طی جلسه‌ای با مدیران فعال در بازار سرمایه به این ابهامات پاسخ بدهند. به عقیده من این امر می‌تواند به شفافیت بیشتر اقدامات بانک مرکزی بی‌انجامد. ... ادامه مطلب »

شانزدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن در ایران

poster

شانزدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن در ایران روزهای ۱۲ و ۱۳ مهرماه در دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران برگزار خواهد شد. وب‌سایت این همایش https://schdp.ut.ac.ir است. من نیز عضو کمیته علمی این همایش هستم. در این همایش دکتر عباس آخوندی (وزیر راه و شهرسازی)، دکتر محمود نیلی احمد آبادی (رییس دانشگاه تهران)، دکتر حامد مظاهریان (معاون مسکن و ساختمان وزیر راه ... ادامه مطلب »

جلسه نقد کتاب “تحلیل بازار مسکن ایران”

IMG_20160710_125742

سومین جلسه از سلسله نشست‌های نقد کتاب‌های اقتصادی-مالی، روز یکشنبه ۲۷ تیرماه از ساعت ۱۶ الی ۱۸ برگزار خواهد شد. در این جلسه که به نقد کتاب “تحلیل بازار مسکن ایران” نوشته دکتر بهروز ملکی اختصاص دارد، علاوه بر نویسنده کتاب، دکتر حسین عبده تبریزی و دکتر تیمور رحمانی به‌عنوان صاحب‌نظر در حوزه اقتصاد مسکن و منتقد حضور خواهند داشت. ... ادامه مطلب »

سه دلیل نگاه کوتاه‌مدت سهامداران

Eslamibidgoli Tejarat 171

(مصاحبه با روزنامه دنیای اقتصاد ۹ تیر ۱۳۹۵) سعید اسلامی بیدگلی، عضو هیات‌مدیره شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آرمان آتی سه دلیل برای کوتاه‌نگری و نبود تحلیل در میان سهامداران در بازار سهام ایران عنوان کرد و گفت: در نگاه اول مهم‌ترین‌ پدیده‌ای که به موجب آن سرمایه‌گذاران ایرانی در بلندمدت از گردونه تحلیل خارج می‌شوند، نوسانات شدید و تغییرات ناگهانی در ... ادامه مطلب »

مقایسه سرمایه‌گذاری ارزشی و رشدی در بورس اوراق بهادار تهران

IMG_20160522_105857

دانشگاه علامه طباطبایی اقدام به برگزاری کرسی‌های نظریه‌پردازی و ترویجی کرده است. در این کرسی‌ها ایده یا مقاله‌ای توسط یکی از پژوهشگران مطرح می‌شود و دو داور به نقد آن ایده یا مقاله می‌پردازند. شنبه هفته آینده ۸ خردادماه هم مقاله من با عنوان “A Performance Comparison of Value and Growth Stocks in Tehran Stock Exchange” که در کنفرانس جهانی ... ادامه مطلب »

فرصت تغییر

عمر عباس واعظ طبسی تولیت آستان قدس رضوی به پایان رسید و سرنوشت یکی از بزرگترین نهادهای اقتصادی کشور رو به تغییر خواهد گذاشت. طی چند دهه گذشته آستان قدس رضوی به مدد انواع امتیازهایی که دریافت کرده، به یکی از بازیگران مهم صحنه اقتصاد کشور تبدیل شده است. این نهاد تقریبا در همه کسب‌وکارها فعالیت دارد؛ از تولید آب‌میوه ... ادامه مطلب »

بازخوانی معماری پس از انقلاب

دهمین جلسه از سلسله نشست‌های قطب علمی فناوری معماری دانشگاه تهران فردا در پردیس هنرهای زیبا در آمفی تئاتر شهید آوینی برگزار خواهد شد. این نشست‌ها به بازخوانی معماری پس از انقلاب می‌پردازد و جلسه فردا با محوریت مسکن مهر برگزار خواهد شد. در این جلسه من از نگاه اقتصادی به پدیده مسکن مهر خواهم پرداخت، دکتر سعید معیدفر مسأله ... ادامه مطلب »