هنر و موسيقی

معرفی آلبوم وداع (مثنوی گنجینه اسرار با صدای حسام‌الدین سراج)

1424804454

در این زمانه که سخنرانان مذهبی از هیچ دروغی دریغ ندارند و مداحان، شعرهای گاها رکیک می‌خوانند، حس کردم معرفی جند اثر خوب (شعر و موسیقی) درباره عاشورا حال بعضی‌ها را خوب کند. در ادبیات عاشورایی، گنجینه اسرار “عمان سامانی” از بهترین‌ها است. عمان که شاعر سده‌های ۱۳ و ۱۴ است، روایتی عارفانه از واقعه عاشورا دارد. این مثنوی با ... ادامه مطلب »

به‌احترام استاد فرهنگ شریف

ostad-farhang-sharif

استاد فرهنگ شریف، نوازنده چیره‌دست و از بزرگترین بداهه‌نوازان تار، شاگر برجسته عبدالحسین خان شهنازی و مرتضی خان نی‌داوود، در روز ۱۷ شهریور ۱۳۹۵ در سن ۸۵ سالگی درگذشت. یادش به عشق یادش به یاد ….             لینک زندگی‌نامه استاد فرهنگ شریف در ویکی‌پدیا لینک آواز استاد محدرضا شجریان با همراهی تار استاد فرهنگ شریف ... ادامه مطلب »

گرامی‌داشت یاد عباس کیارستمی

Abbas Kiarostami

      این پست برای گرامی‌داشت یاد عباس کیارستمی کارگردان بزرگ و پرافتخار سرزمین‌مان است که دیروز در فرانسه دیده از این جهان فروبست. دیروز در کانال تلگرامی نیمکت (@nymkat) نظر دو تن از سینماگران بزرگ جهان را درباره کیارستمی نوشتم. این پست تکرار همان دل‌نوشته نیمکت است. مارتین اسکورسیزی: کیارستمی یکی از برترین کارگردان‌های تاریخ سینمای جهان و ... ادامه مطلب »

نیمکت بلورین (موسیقی)

پیش‌ترها که وب‌لاگ نیمکت را می‌نوشتم، در پایان هر سال بهترین خوانده‌ها و دیده‌ها و شنیده‌های هر سال را انتخاب می‌کردم و جایزه‌ای نمادین با عنوان “نیمکت بلورین” به آن‌ها می‌دادم. خوبی این یادداشت‌ها این بود که تعداد زیادی آثار معرفی می‌شد. اما توقیف نیمکت و پس از آن بی‌حوصلگی از اوضاع سرزمین و بیماری و مرگ پدر و … ... ادامه مطلب »

نمایشگاه عکس بازخوانی اندیشه ایرانشهر

از ۲۶ بهمن الی ۲۶ اسفند ۱۳۹۴، نمایشگاه عکسی از شهرهای ایران در خانه گفتمان شهر و معماری ( خانه وارطان) برقرار است. این مجموعه مستندی از عکس‌هایی است که طی سالیان گذشته از شهرهای مختلف ایران گرفته شده و بیشتر آن‌ها دارای ارزش‌های تاریخی است و از آسمان عکس‌برداری شده است. شرحی تصویری از آن‌چه شهرها بوده‌اند. در زیر ... ادامه مطلب »

من «ابله» نیستم

ablah1

خیلی با خودم سروکله زدم که این یادداشت را ننویسم؛ اما حجم تبلیغات "ابله" و خاطرۀ تلخ گذشته سریال‌های شبکۀ نمایش خانگی رهایم نکرد و سرانجام قلم به دست یا انگشت به کیبورد شدم! ادامه مطلب »

جدایی نادر از سیمین (از برلین تا اسکار)

Jodaee_Nader_Simin_20ist-2

می‌خواهم از موفقیت "جدایی نادر از سیمین" و اصغر فرهادی بنویسم. شاید بگویید پس از این‌همه وقت ننوشتن و این اوضاع، چرا دراین باره؟ فعلا مجالی برای شادی بزرگ نیست و باید به همین شادی‌های اندک (که اگر شرایط عادی بود، شادی بسیار بزرگی بود) دلخوش کرد و منتظر ماند. ادامه مطلب »

یک نماهنگ برای ادای احترام به استاد فرامرز پایور

payvar-cover

چقدر غمگینم! مدت‌ها بود که حتی حوصله نوشتن برای نیمکت هم نداشتم. به تازگی که کمی از این رخوت درآمده بودم مطلبی درباره آلبوم جدید استاد همایون خرم نوشته بودم و کلی مطلب علمی که ناگهان شنیدم . . . چقدر دردناک بود! انگار هنر ایران بیمار شده و هر از گاهی عضوی مهم از آن را جدا می‌کنند. اول ... ادامه مطلب »

مرا مگذار و مگذر (معرفی آلبوم پنهان چو دل و مختصری درباره گروه شمس)

Cover of hidden as heart

پیش از آغاز مطلب ذکر این نکته ضروری است که این آهنگ با اجازه سهراب پورناظری (آهنگساز؛ نوازنده و خواننده گروه شمس) روی این وب‌سایت (وب‌لاگ) قرار داده شده است. از این هنرمند برجسته کشورمان سپاسگزارم که سخاوتمندانه نیمکت را مورد لطف بیکران خود قرار دادند. صفر: من و اراداتم به اخوان و این یادداشت فاصله دو یادداشت بسیار زیاد ... ادامه مطلب »