تیتر یک

گره‌های نظارتی فسادخیز

TF - 313

          توضیح: این مصاحبه که به موضوع فساد در ایران و تأثیر دادگاه‌های اخیر بر روند مبارزه با فساد می‌پردازد، در صفحات ۳۶ و ۳۷ شماره ۳۱۳ هفته‌نامه تجارت فردا منتشر شده است. فایل pdf این صفحات در انتهای متن بارگذاری شده است. ***** کاهش نقاط تصمیم‌گیری در بدنه حاکمیت، کوچک کردن بدنه دولت و تعداد ... ادامه مطلب »

تسلیت به‌مناسبت درگذشت ساسان منوچهری

Manoocherhri

اکنون که ایران در پیچ و خم‌های توسعه است؛ فقدان مدیران باتجربه و آگاه ضایعه‌ای عمیق است. در فضایی که زمزمه عدم سلامت و شفافیت نهادها و مدیران آن‌ها، آب را گل‌آلود کرده است؛ جای خالی مدیرانی که سال‌ها با دغدغه توسعه ایران با سلامت خدمت کرده‌اند به‌شدت احساس می‌شود.       درگذشت جناب آقای ساسان منوچهری خبری بسیار ... ادامه مطلب »

نامه سرگشاده دبیرکل کانون نهادها به رئیس مجلس

eslami-larijani

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران در نامه‌ای سرگشاده، دغدغه‌ها و نگرانی‌های نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه را پیرامون لایحه برنامه ششم توسعه اعلام کرد. به گزارش روابط عمومی کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران، سعید اسلامی بیدگلی با اشاره به این‌که سال‌هاست که اقتصاددانان درباره معضلات بانک‌پایگی اقتصاد ایران هشدار داده‌اند و توسعه بازارهای مالی از جمله برنامه‌های موردتوجه دولت‌های ... ادامه مطلب »

نگاهی به “برف”؛ سروده مهدی اخوان ثالث

akhavan

عجب حکایت عجیبی است این برف و عجب حکایت عجیبی ‌است آن برف. با این تفاوت که این برف آسمانی ماندگار نیست و پس از لختی تابش خورشید چیزی جز یاد از سفیدی آن نمی‌ماند و آن برف مهدی اخوان ثالث هر چه می‌گذرد ماندگارتر می‌شود. چندی‌ست قصد کرده بودم که روایتی از یک دو شعر زیبای اخوان داشته باشم ... ادامه مطلب »

ضرورت بازسازی نهادها

eslamibidgoli-tf-195

توضیح: این مصاحبه در صفحات ۸۶ و ۸۷ شماره ۱۹۷ هفته‌نامه تجارت فردا منتشر شده است. فایل pdf این صفحات در انتهای یادداشت بارگذاری شده است. لازم به ذکر است که زحمت تنظیم این مصاحبه برعهده سرکار خانم سایه فتحی بوده است. * * * * * بخش مسکن از نهادهای گوناگون نظیر بانک‌های توسعه‌ای، نهادهای مهندسی، نهادهای شهری و ... ادامه مطلب »

توقف کوتاه بورس در ایستگاه انتخابات (مصاحبه با اطلاعات بورس)

در کشور ما انتخابات بر اساس برنامه‌های احزاب انجام نمی‌شود. حتی گاهی انتخابات محل رقابت بین افراد است، نه احزاب. به این ترتیب به نظر می‌رسدکه اگر بازار سرمایه کشور، بازار بزرگی بود و نقش کلیدی در اقتصاد داشت، احتمالاً مثل بخش‌های دیگر در حوزه مطبوعات دستخوش مسایل انتخاباتی می‌شد. اما آن‌چه در کشور تا الان رخ داده، این است ... ادامه مطلب »

نمایشگاه عکس بازخوانی اندیشه ایرانشهر

از ۲۶ بهمن الی ۲۶ اسفند ۱۳۹۴، نمایشگاه عکسی از شهرهای ایران در خانه گفتمان شهر و معماری ( خانه وارطان) برقرار است. این مجموعه مستندی از عکس‌هایی است که طی سالیان گذشته از شهرهای مختلف ایران گرفته شده و بیشتر آن‌ها دارای ارزش‌های تاریخی است و از آسمان عکس‌برداری شده است. شرحی تصویری از آن‌چه شهرها بوده‌اند. در زیر ... ادامه مطلب »

بازخوانی معماری پس از انقلاب

دهمین جلسه از سلسله نشست‌های قطب علمی فناوری معماری دانشگاه تهران فردا در پردیس هنرهای زیبا در آمفی تئاتر شهید آوینی برگزار خواهد شد. این نشست‌ها به بازخوانی معماری پس از انقلاب می‌پردازد و جلسه فردا با محوریت مسکن مهر برگزار خواهد شد. در این جلسه من از نگاه اقتصادی به پدیده مسکن مهر خواهم پرداخت، دکتر سعید معیدفر مسأله ... ادامه مطلب »

لزوم تحقق وعده اقتصاد شفاف (مصاحبه با بورس نیوز)

اتفاقات اخیر بازار سرمایه، آینده اقتصاد ایران و بورس و اثرات انتخابات بر روند بازار سرمایه، دست‌مایه مصاحبه اخیر من با بورس نیوز بوده است که می‌توانید از این‌جا پیگیری کنید. * * * * * آدرس کانال تلگرامی من: https://telegram.me/nymkat ادامه مطلب »

فهم مالی، ضروریات و مفاهیم (سخنرانی در نهمین کنفرانس ملی مدیران مالی و حسابداران)

Saeed Eslami Bidgoli

نهمین کنفرانس ملی مدیران مالی و حسابداران و ششمین دوره جایزه ملی مدیریت مالی برگزار شد. من هم در پنل تخصصی بعد از ظهر درباره ضرورت فهم مالی و توسعه سواد مالی در مدیران بنگاه‌ها و مدیران دولتی صحبت کردم. ادامه مطلب »