من «ابله» نیستم

ablah1خیلی با خودم سروکله زدم که این یادداشت را ننویسم؛ اما حجم تبلیغات «ابله» و خاطرۀ تلخ گذشته سریال‌های شبکۀ نمایش خانگی رهایم نکرد و سرانجام قلم به دست یا انگشت به کیبورد شدم …

چندی‌ست که “ابله” جدیدترین ساختۀ کمال تبریزی به‌عنوان یک سریال جدید به شبکه نمایش خانگی راه پیدا کرده و بسیاری از مردم “کم‌تفریح” سرزمین من باید تصمیم بگیرند که این سریال را خریداری کنند یا نه. واقعیت این است که شخص من تجربۀ شیرینی از همراهی با هنرمندان عرصه سینما و به‌خصوص سریال‌های شبکۀ نمایش خانگی ندارم. اولین سریال‌های از این دست، قلب یخی (محمد حسین لطیفی) و قهوۀ تلخ (مهران مدیری)، با بی‌تعهدی، نصفه و نیمه رها شدند و میلیون‌ها نفر-ساعت و میلیاردها تومان هزینۀ خانوارهای ایرانی را تلف کردند و لطمه شدیدی به رونق این رسانه تاثیرگذار در جهان امروزی زدند. مهران مدیری که خود از مردم خواهش می‌کرد اصل CDها را بخرند، کمترین تعهدی به علاقه‌مندان این مجموعه نشان نداد. مدتی پس از آن دو تجربۀ ناموفق نیز داود میرباقری با حجم تبلیغات بسیار و همکاری بسیاری از هنرمندان نامدار عرصۀ سینما، تئاتر و تلویزیون کشور، سریال دیگری به این شبکه عرضه کرد و این مجموعه هم با کمترین تعهد نسبت به بینندگان مواجه شد و ظاهراً با قهر بازیگر نقش اصلی (محسن تنابنده) سرو ته داستان “ماست‌مالی” و به شعور میلیون‌ها بیننده توهین شد!! اکنون این سوال پیش‌روی ما و خانوار ایرانی است که چه تضمینی وجود دارد که کمال تبریزی و همکارانش به اجرای کامل کار تعهد داشته باشند و همین فیلم‌نامه را با همین بازیگران به پایان برسانند؟

علاوه بر این اهالی سینما پیش از این بارها عدم اعتقاد واقعی خود به حقوق مالکیت معنوی اثر را نشان داده‌اند و انگار فقط برای منافع شخصی خود به این “یکی از اساسی‌ترین حقوق بدیهی عرصۀ هنر” اصرار می‌ورزند. پیش از این نیز ابراهیم حاتمی‌کیا بعدازظهر سگی (سیدنی لومت) را کپی کرد و به‌نام آژانس شیشه‌ای به اکران فرستاد و حتی نامی از این فیلم نیز در تیتراژ خود نیاورد. بسیاری از اهالی سینما هم در این بی‌اخلاقی آشکار مشارکت داشتند و تازه بسیاری دیگر از اهالی هنر هم کف و دست و سوت زدند و فیلم را جایزه‌باران کردند.

همین رفتار ادامه نیز پیدا کرد و همین چندی پیش سریال هفت سنگ به‌صورت بسیار زشتی فریم به فریم سریال امریکایی Modern Family را کپی کرد. بسیاری از هنرپیشگان معروف هم در این حرکت همراه علیرضابذرافشان (کارگردان) بودند. این عدم تعهد به خاطرات دوران کودکی نسل من هم کشید و قسمت دوم مدرسۀ موش‌ها ساخته شد و عروسک‌ها، شعرها و ملودی‌ها کپی شد و نامی از خالقان اثر ماندگار قسمت اول در تیتراژ نیامد.

حالا همۀ این نوشته چه دخلی به “ابله” دارد؟ شاید عده‌ای بگویند که چرا باید به‌خاطر خطای دیگران کمال تبریزی و سایر هنرمندان دخیل در تولید “ابله” را جریمه کنیم. پاسخ واضح است. اولاً اشاره شد که بخش بزرگی از بدنۀ سینما درگیر بی‌اخلاقی‌های اشاره‌شده بوده‌اند و ثانیاً همین کمال تبریزی فیلم ما فرشته نیستیم (We’re no angles) ساخته نیل جردن (۱۹۸۹) را کپی کرد و با نام مارمولک روی پرده برد و حقی هم برای خالقان اثر اصلی قایل نبود.

اکنون خودم تصمیم گرفتم که “ابله” را نبینم و به‌دلیل اعتقاد قلبی‌ام به حقوق مالکیت معنوی، فیلم را از طریق شبکه‌های غیررسمی هم تهیه نخواهم کرد، اما برخلاف گذشته اگر کسی خواست فیلم را دانلود یا از طرق غیر‌رسمی دیگر تهیه کند، او را منع نخواهم کرد. شاید زیان جدی برخی از هنرمندان موتور محرکی باشد برای به رسمیت شناختن حقوق مالکیت معنوی؛ وقتی خود هنرمندان حقوق یکدیگر را رعایت نمی‌کنند؛ چرا مردم باید هزینۀ عدم تعهد آنان را بپردازند.

پی‌نوشت: این یادداشت در سایت الف منتشر شده است (این‌جا) و البته بخش‌های مربوط به ابراهیم حاتمی کیا حذف شده است. خودم تعجب کردم. انگار کارگردان محبوبشان را از انتقاد حفظ کرده‌اند.

۹ نظر

 1. بسیار ریبا بودو عمیق. در این وب سایت اعلام می کنم، با تمام احترامی که برای دست اندرکاران سینما قائلم و متاسفانه آن ها نه، منم ابله نیستم :)

 2. سلام،متنی رو که نوشتین رو قبول دارم استاد،ولی به قول خودتون هر کسی یه قیمتی داره،و این هم قیمت بعضی از هنرمندان ما است

 3. حرف شما رو کاملاً قبول دارم.
  اعتماد دوباره به افرادی مثل مهران مدیری و امثال اونها عین حماقته.
  من هیچ وقت فراموش نمیکنم که در سریال “قهوه تلخ” جناب آقای مهران مدیری از مردم خواهش کرد که کپی نکنند و الحق و النصاف که تعداد کپی و دانلود خیلی پایین بود. و فروش این محصول مثلا فرهنگی بسیار بالا و قابل توجه بود.
  اما نتیجه چی بود.
  در اوایل پخش محصوص هر DVD دارای ۳ پارت ۴۵ دقیقه ای و تبلیغاتی مابین فیلم و انتهای فیلم وجود نداشت اما بعد فروش چشمگیر جناب مدیری تصمیم گرفتند که تبلیغاتی اعصاب خورد کن و بی معنی رو به داخل فیلم انتقال و به جای ۳ پارت اون رو در ۲ پارت منتشر کردند.
  بماند که این فیلم هیچ بار علمی، اخلاقی و شاید تفرحی خاصی هم نداشت.

 4. آقای بیدگلی عزیز
  من به جای شما بودم اجازه نمی دادم سایتی مثل الف مطالب من رو بدون ذکر منبع باز نشر کنه. به دو دلیل:
  ۱٫ رعایت نکردن کپی رایت! که این مطلب هم به همین موضوع پرداخته D:
  ۲٫ از اونجایی که سایت الف قاعدتا پر بازدید تر از سایت شماست، و به دلیل عدم رعایت کپی رایت و اعلام لینک منبع از سمت اونها، متاسفانه موتور های جستجو نمی تونن تشخیص بدن که کدوم مطلب اصالت داره. بنابراین سایتی که رنک بالاتری داره رو ملاک قرار میدن (که همون الف باشه) و سایت شما رو به عنوان کپی کننده در نظر می گیرند :(
  بنابراین نه تنها رنک سایتتون با مشکل مواجه می شید، بلکه به عنوان خلاف کار دیگه اهمیت زیادی به مطالب دیگه سایتتون هم نمی دن!.

  امیدوارم کمکی کرده باشم.

 5. اضافه می شود به این لیست هامون مهرجویی در مطابقت با هشت و نیم فلینی.

 6. سلام، آقای دکتر اسلامی بنده نیز کاملا با حرف شما موافقم، ولی باید این موضوع رو هم در نظر بگیریم که صدا و سیما اجازه پخش به یکسری از این سریال ها نمیده و بنابراین مجبورند که به این صورت در بازار پخش کنند و اینکه بنده شخصا احترام خاصی برای اقای مدیری قائلم و اکثر کارهای ایشون رو میپسندم و اینکه ایشون سریال قهوه تلخ رو به اون صورت به اتمام رسوندند باید گفت وزارت ارشاد کشورمان نه اجازه پخش به ایشون رو نه در تلویزیون میده و هم اینکه در پخش به صورت خانگی هم دخالت میکنه و در واقع در ساخت سریال های ایشون دخالت میکنه و دست و پای ایشون رو می بندند، مثلا همین احرین ساخته ایشون به نام در حاشیه، چقدر به مشکل خورد چون داشت حرف مردم و درد مردم رو عنوان میکرد. حتی آقای حسن فتحی هم سریال هاشون سر از پخش خانگی در آورده و سریال شهرزاد که به تزگی ساختش به اتمام رسیده و اول قرار بود از یکی از شبکه ها پخش بشه حالا توزیع اش به صورت خانگی شده، که البته با توجه به کارهای قبلی این کارگردان عزیز و همینطور بازیگران پیشکسوتی که در این سریال بازی کرده اتد مشخصه که باید کار خوب و دیدنی باشه ولی با توجه به اینکه به این صورت پخش میشه یکسری از مردم ما که توان خرید ندارند از تماشای این سریال محروم خواهند شد.
  خوشحال میشم نظرتون رو در این مورد حرف هام بهم بگید.
  باتشکر
  بهرام

 7. تحلیل جالبی بود..تابحال از این زاویه سریال های پخش شده رو نگاه نکرده بودم:/.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>