سیاست‌های مسکن اجتماعی در کشورهای مختلف و استراتژی‌های تامین مالی

پانزدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن در روزهای ۲ و ۳ آذر ماه برگزار خواهد شد. من (سعید اسلامی بیدگلی) و محمدرضا معادیخواه هم مقاله‌ای در پنل مسکن اجتماعی (Social Housing) ارائه خواهیم کرد که چکیده آن در زیر آمده است.

*****

روندها و مشخصات اقتصادی-اجتماعی و تفاوت‌های اساسی که در میزان توسعه‌یافتگی بازارهای مالی و توانایی اقتصادی طبقات مورد حمایت کشورهای مختلف وجود دارد، منجر به تفاوت‌هایی در سیاست‌گذاری و روش‌های تامین مالی برنامه‌های مسکن اجتماعی این کشورها شده است. در این مقاله به بررسی برخی از شاخص‌ترین مشخصات برنامه‌های مسکن اجتماعی پرداخته شده و همچنین شیوه‌های مختلف تامین مالی از مدل‌های مالی ساختار یافته (Structured Finance) که در اتریش استفاده می‌شود تا روش‌های حمایتی در فرانسه و تامین مالی از طریق بازار سرمایه در سوئد و توسعه بخش خصوصی در ایالات متحده مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین تغییرات این روش‌ها و ساختارهای سازمانی مورد نیاز، پس از بحران بزرگ مالی مورد توجه این مطالعه بوده است.

در این مقاله، مسکن اجتماعی در کشورهای اتریش، فرانسه، آلمان، سوئد، دانمارک، اسکاتلند، هلند، انگلستان و آمریکا مورد مطالعه قرار گرفته است.

پی‌نوشت: روزنامه دنیای اقتصاد گزارش کاملی از سخنرانی من تهیه کرده که می‌توانید از این‌جا بخوانید.

۲ نظر

  1. من دانشجوی دکترای رفاه اجتماعی هستم و در این زمینه مطالعه و تحقیق می کنم.
    بهتون تبریک و خسته نباشید میگم
    آیا امکان مطالعه این مقاله هم اکنون وجود داره؟ ممنون میشم اگر شرایطی فراهم شه که من این مقاله رو بخونم.
    شفیعی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>