توقف کوتاه بورس در ایستگاه انتخابات (مصاحبه با اطلاعات بورس)

در کشور ما انتخابات بر اساس برنامه‌های احزاب انجام نمی‌شود. حتی گاهی انتخابات محل رقابت بین افراد است، نه احزاب. به این ترتیب به نظر می‌رسدکه اگر بازار سرمایه کشور، بازار بزرگی بود و نقش کلیدی در اقتصاد داشت، احتمالاً مثل بخش‌های دیگر در حوزه مطبوعات دستخوش مسایل انتخاباتی می‌شد. اما آن‌چه در کشور تا الان رخ داده، این است که بازار سرمایه بازار بزرگی نیست و نقش خیلی کوچکی در اقتصاد کشور دارد. با این اوصاف من تا به حال نشانه‌هایی از این‌که احزاب بخواهند در بازار سرمایه دخالت کنند ندیده‌ام اما قبل یا بعد از انتخابات ممکن است دولت متمایل باشد که اخبار خوب به بازار بفرستد. حدس من این است که اگر جناح اصلاح‌طلب رأی بیاورد، فارغ از مسایل یک و دو روزه اولیه که ممکن است اثرات دخالت احزاب و نهادهای قدرت باشد، ممکن است در دوره کوتاه‌مدت امید به بازار سرمایه برگردد و اگر جناح اصول‌گرا رأی بیاورد ممکن است بخشی از امیدهایی که ناشی از اتفاقات برجام بود بازگردد. ولی به‌طور حتم، اثر پیروزی هر یک از دو جناح کوتاه‌مدت است و ممکن است در دوره کوتاهی تعدیل انتظارات را به همراه داشته باشد، اما بعد از این اتفاقات باید پیگیر اتفاقات در اقتصاد واقعی باشیم. در نتیجه می‌توان گفت تأثیر انتخابات مجلس بر بازار سرمایه بسیار اندک و کوتاه‌مدت است.

پینوشت ۱: این مصاحبه در صفحه ۱۳ شماره ۱۳۲ هفته‌نامه اطلاعات بورس منتشر شده است (تصویر زیر). در این صفحه نظرات افراد دیگری همچون دکتر بهروز خدارحمی، غلامحسین دوانی، مهدی کرباسیان، غلامرضا سلیمانی، دکتر داریوش روزبهانه و شاهین چراغی هم منتشر شده است.

پی‌نوشت ۲: پیش از این مصاحبه‌ای هم با بورس‌نیوز داشته‌ام که در آن درباره تاثیر انتخابات بر بورس هم صحبت شده بود. (این‌جا: لزوم تحقق وعده اقتصاد شفاف)

421201396_38265

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>