مالیات خانه‌های خالی

مدتی است که موضوع مالیات بر خانه‌های خالی دوباره بر سر زیان‌ها افتاده است. چند روز پیش مصاحبه‌ای در این باره و اثر آن بر بازار ملک با اقتصاد آنلاین داشتم که بخش‌های مصاحبه خودم را در زیر آورده‌ام. اقتصاد آنلاین همچنین با حامد مظاهریان (معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی) نیز مصاحبه کرده است. هر دو مصاحبه تحت عنوان “قصه مالیات خانه‌های خالی ادامه دارد” در این‌جا آمده است.

* * * * *

نقل از اقتصاد آنلاین:

در این زمینه سعید اسلامی، کارشناس مسکن با بیان این‌که این موضوع بارها مطرح شده و هربار به‌دلیل مشکلات اجرایی متوقف شده است، گفت: معضلات اجرایی این طرح همچنان وجود دارد و آمار مربوط به تعداد خانه‌های خالی که از سوی بخش‌های مختلف اعلام می‌شود همواره مغایرت دارد.

وی با اشاره به این‌که مردم برای فرار از پرداخت مالیات کاری می‌کنند که در آمار مربوط به خانه‌های خالی قرار نگیرند به‌عنوان مثال در زمانی که شناسایی خانه‌های خالی از طریق کنتور آب، برق و یا گاز صورت می‌گیرد به رغم خالی بودن واحد مسکونی اقدام به مصرف می‌کنند تا مورد شناسایی قرار نگیرند.

اسلامی‌با اشاره به این‌که اقتصاد ایران با عدم‌شفافیت جدی روبه‌رو است و این در حالی است که اخذ هرگونه مالیات به شفافیت جدی نیاز دارد، خاطرنشان کرد: تا زمانی که پایگاه اطلاعاتی دقیق ایجاد نشود امکان اجرایی شدن این قانون وجود نخواهد داشت.

این کارشناس مسکن در ادامه تاکید کرد: نکته دیگر نیز این است که آیا در راستای اجرای این قانون باید با شرکت‌های دارای واحد خالی و افراد مالک خانه‌های خالی برخورد یکسانی صورت بگیرد، بنابراین لازم است که در این زمینه دستورالعمل و تمهیدات لازم اندیشیده شود.

وی با بیان این‌که در دنیا هم تجربه موفقی از دریافت مالیات از خانه‌های خالی وجود ندارد، اضافه کرد: طبق آخرین آمار بیش از یک میلیون و نیم واحد مسکونی خالی در کشور وجود دارد که البته آمار دقیق نیست اما به هر حال عرضه تعدادی از این واحدها می‌تواند تا حدودی در وضعیت بخش مسکن تاثیرگذار باشد.

اسلامی‌با اشاره به این‌که کنترل درآمدها و سرمایه مالکان واحدهای خالی و همچنین کنترل بازار مسکن از اهداف اجرایی این قانون است، تاکید کرد: ضمن این‌که به دلیل کاهش قیمت نفت و محدود شدن درآمدهای نفتی دولت به دنبال افزایش درآمدهای مالیاتی است تا بتواند این کاهش درآمد را جبران کند.

این کارشناس مسکن با بیان این‌که روش‌های دریافت مالیات از بخش مسکن در کشورهای مختلف متفاوت است و تجربه واحدی در این زمینه وجود ندارد، ادامه داد: بعید می‌دانم که اجرای این طرح بتواند به حل مشکل مسکن کمک کند زیرا اولا در کشوری زندگی می‌کنیم که ساختارهای قضایی آن این امکان را می‌دهد که هر قانونی را دور زد و در نتیجه ممکن است اجرای این قانون منجر به شناسایی واحدهای خالی نشود.

وی افزود: از سوی دیگر موضوع بازار مسکن مسئله عرضه و تقاضاست و سیاست‌های دهه گذشته در بخش مسکن منجر به بروز اختلالات در بخش عرضه و تقاضا شده که با عرضه واحدهای خالی به‌راحتی رفع نخواهد شد به‌علاوه بررسی تاثیر اجرای این قانون در بخش مسکن نیاز به در اختیار داشتن ترکیب خانه‌های خالی دارد به عبارت دیگر باید مشخص باشد که خانه‌های خالی لوکس هستند و یا خانه‌هایی با قیمت‌های پایین‌تر.

به گفته او بررسی دقیق اجرای این قانون و تاثیرات آن نیاز به مشخص بودن ساز و کار اجرایی دارد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>