دست در دست هم برای شفافیت شبه‌دولتی‌ها

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری در مصاحبه با سنا، ساختار کلی اقتصاد در کشور را از اصلی‌ترین موانعی دانست که اجرای قانون شفافیت شبه‌دولتی‌ها را با کندی مواجه کرده است.

سعید اسلامی بیدگلی در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا)، با بیان این‌که بخش زیادی از بنگاه‌های اقتصادی بزرگ تاکنون شفاف‌سازی نکرده‌اند، افزود: با الزام جدیدی که سازمان بورس و اوراق بهادار برای این دستگاه‌ها و نهادها در نظر گرفته، این‌ها تصور می‌کنند که چه اتفاق بزرگی ممکن است در مجموعه آنها رخ دهد و لذا تا حدودی مقاومت می‌کنند.

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری در ادامه این گفتگو به سازمان بورس و اوراق بهادار پیشنهاد داد که فراخوان جدید سازمان درخصوص قانون شفافیت شبه‌دولتی ها همراه با ضمانت اجرایی محکم باشد و بعد از آن هم تمام کارشناسان و مطبوعات و اقتصاددانانی که برای شفافیت اقتصادی کشور دل می‌سوزانند پشت این فراخوان قرار بگیرند تا همه بار هزینه‌ای این اقدام شفاف‌ساز بر دوش بورس نباشد.

خاطرنشان می شود: قانون شفافیت شبه‌دولتی‌ها که با استناد به بند۶ اصل ۴۴ قانون اساسی در مجلس به تصویب رسیده و اصلاحاتی نیز بر آن اضافه شده، مدتی پیش از سوی رئیس‌جمهور برای اجرا به همه دستگاه‌ها ابلاغ شد. اخیرا هم سازمان بورس و اوراق بهادار در فراخوانی جدید به دستگاه‌های مشمول، از آن‌ها خواسته است اطلاعات مالی خود را شفاف سازی و آن را نزد این سازمان افشا کنند.

بر اساس این قانون، مجموعه شهرداری ها، بنیادهای نظامی که شرکت های اقتصادی دارند، سازمان ها و شرکت های خیریه کشور، نهادها و سازمان های وقفی، صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و نهادهای انقلاب اسلامی موظف هستند اطلاعات مالی خود را نزد سازمان بورس و اوراق بهادار به‌صورت شفاف ارائه کنند.

 

متن مصاحبه در سنا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>