سازمان بورس در اشاعه مسئولیت‌پذیری اجتماعی پیش‌قدم شود/لزوم توسعه فعالیت‌های نیکوکاری در بستر شفاف بازار سرمایه

توضیح: در حاشیه بازدید از کهریزک، آقای امامی خبرنگار خبرگزاری فارس، مصاحبه‌ای با من انجام داد که محور آن مسئولیت‌پذیری اجتماعی بود. این مصاحبه در ۱۹ آبان در فارس منتشر شد (این‌جا).

Fars-CSR-Eslamibidgoli

 

 

 

 

* * * * *

سعید اسلامی بیدگلی در گفت وگو با خبرنگار بورس خبرگزاری فارس، با اشاره به موضوع مسئولیت‌پذیری اجتماعی و تلاش برای ترویج و اشاعه آن در بازار سرمایه گفت: در این راستا از جمله فعالیت‌های کانون نهادهای سرمایه‌گذاری برگزاری برنامه «سه شنبه‌های رویش» برای معرفی کسب‌و‌کارهای کارآفرینی اجتماعی و نیز بازدید از مؤسسه‌های خیریه دارای پیشینه و اعتبار است.
وی با بیان این‌که بازدید جمعی از مدیران و فعالان بازار سرمایه از آسایشگاه سالمندان و معلولین کهریزک دومین اقدام این کانون پس از بازدید مؤسسه محک در سال جاری است، عنوان کرد: آسایشگاه کهریزک که به مراقبت و نگهداری از سالمندان، معلولان و بیماران ام‌اس می‌پردازد موضوع مبتلابه جامعه ایرانی است که امروز جوان محسوب می‌شود اما شاخص هرم سنی نشان می‌دهد که ۳۰ سال دیگر جزو جوامع پیر دنیا خواهد بود.
وی با ابراز تأسف از عدم‌حضور و همراهی برخی از مدیران بازار سرمایه در بازدید از آسایشگاه کهریزک افزود: پیر شدن جامعه ایرانی در دهه‌های آینده به‌طور حتم معضلاتی برای آینده اقشار مختلف جامعه به‌ویژه با توجه به مشکلاتی که صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشگری دارند پدید خواهد آورد و گریبان‌گیر جامعه پیر ایران در دهه‌های آینده خواهد بود. بنابراین توسعه فرآیند یادگیری که در آسایشگاه‌های مشابه کهریزک انجام می‌شود، می‌تواند برای فعالان بازار سرمایه آموزنده باشد.
این مقام مسئول در برابر این پرسش فارس که ظرفیت‌های بازار سرمایه چگونه می‌تواند به توسعه مسئولیت‌پذیری اجتماعی و خدمات عام‌المنفعه و نیکوکاری کمک نماید؟ پاسخ داد: توسعه نهادهای مدنی که به بهبود کیفیت زندگی در جامعه کمک می‌کنند، به‌طور حتم نیاز به همراهی و همکاری نهادهای مالی و سرمایه‌ای خواهند داشت.
به گفته وی، بازار سرمایه به‌عنوان بخش مهمی از بازارهای مالی کشور که داعیه‌دار شفافیت در اقتصاد کشور است، می‌تواند هدایت منابع مالی را اتفاقاً به فعالیت‌های خیریه و عام‌المنفعه به عهده گیرد؛ زیرا بخش بزرگی از فعالیت‌های خیریه و اوقاف در کشور از طرف نهادهای حاکمیتی انجام می‌شود که دارای شفافیت جدی نیستند.
اسلامی بیدگلی یادآور شد: به نظر می‌رسد نهادهای عام‌المنفعه‌ای که به پشتوانه حمایت بخش خصوصی و یا کمک‌های مردمی فعالیت می‌کنند و مردم پس از چند دهه فعالیت به آن‌ها اعتماد کرده‌اند، بستر مناسبی فراهم می کند برای این‌که جریان کمک‌های خیریه و سرمایه حتی بعضاً سرمایه‌های مولد با ایده‌های جدید کسب‌وکارهای اجتماعی به سمت آن‌ها سرازیر شود.
وی افزود: این فرآیند بهتر است از طریق بازار سرمایه انجام شود زیرا سازوکارهای شفافیت و پاسخگویی در بازار سرمایه بیش از سایر بخش‌ها و نهادها است.
وی در برابر این پرسش فارس که چگونه می‌توان مسئولیت‌های اجتماعی ناشران بورسی و فرابورسی و همین‌طور ارکان بازار سرمایه از جمله هزینه برگزاری یک مجمع عادی سالیانه برای حمایت از آسایشگاه‌ها را ترویج کرد؟ گفت: اقتصاد ایران چندان شفاف نبوده و حوزه مسئولیت اجتماعی به‌تازگی در زمینه فعالیت شرکت‌ها مطرح شده است. می‌توان بسیاری از هزینه های آموزشی و فرهنگی را به سمت اشاعه مسئولیت‌پذیری اجتماعی سرازیر کرد که البته نیاز به همکاری سازمان بورس و سازمان امور مالیاتی و بسترسازی برای نهادها به عنوان پذیرش هزینه‌های قابل قبول مالیاتی است.
وی گفت: موضوع کلیدی این‌که اگر مسئولیت‌پذیری اجتماعی توسعه یابد علاوه بر بهبود حاکمیت شرکتی و عملیاتی شرکت‌ها، به توسعه فعالیت نهادهای مردمی منتهی خواهد شد.
به باور اسلامی بیدگلی بخش بزرگی از این نهادها به‌دلیل ضعف کارکرد نهادهای حاکمیتی به‌وجود آمده‌اند، ضمن این‌که جامعه نیز به‌طور عمومی به این نهادها اعتماد کرده و همکاری چندین هزار نفر با مؤسسات مردمی از جمله محک و کهریزک ناشی از اعتماد مردم است.
دبیر کل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری تصریح کرد: به نظر می‌رسد می‌توان بسیاری از جشن‌ها و برنامه‌ها در محل سالن‌های همایش مؤسسات خیریه از جمله آسایشگاه کهریزک برگزار و یا بودجه برگزاری به این مراکز تخصیص داده شود. اگر هر شرکتی سالی یک بار جسله هیأت مدیره خود را در سالن همایش‌های کهریزک برگزار کند، احتمالاً جریان درآمدی پایدارتری از کمک‌های مردمی برای این نهادها ایجاد می‌شود و به‌عنوان درآمد عملیاتی می‌توانند بر روی آن حساب باز کنند و نگران این‌که آیا خیری امسال نیز کمک خواهد کرد یا نه، نباشند.
به گفته وی همه نهادهای حاکمیتی از جمله سازمان بورس می‌توانند نشست‌ها و یا دست کم یکی از جلسات هیأت مدیره یا مطبوعاتی خود را در این مراکز برگزار کنند که این امر می‌تواند فرصتی برای بازار سرمایه کشور در پیشقدم شدن میان نهادهای حاکمیتی برای گرایش سایر نهادها و وزارتخانه‌ها به این سمت باشد.
وی گفت: اداره مجموعه‌ای به نام آسایشگاه کهریزک در۴۲ هکتار زمین که طی۴۶ سال فعالیت بتواند همچنان مورد اعتماد عموم مردم قرار گیرد و از ۴ مدد جو به بیش از ۱۷۵۰ مددجو در این مرکز و بیش از ۵۰۰۰ مددجو در مجموع دست یابد، با پیچیدگی‌های بسیاری روبرو بوده که در همه این فراز و نشیب‌های دهه‌های گذشته توانسته همچنان توسعه یابد.
وی ادامه داد: از این رو درگیر شدن اشخاص مختلف به‌لحاظ کاری، احساسی، درآمدی و سطح زندگی در این کار جز با اعتماد رخ نمی‌دهد که نشان می‌دهد بسیاری از فعالیت‌های عام‌المنفعه و اجتماعی را بر بستر همین اعتماد و در راستای بهبود کیفیت رفاه و مسئولیت اجتماعی می‌توان انجام داد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>