فهم صورت‌های مالی (۲): روش‌های حسابداری

در این یادداشت‌های کوتاه قصد ندارم به بررسی اصول و روش‌های حسابداری بپردازم. اما اشاره کردم که باید از برخی از این روش‌ها آگاهی داشت تا فهم صورت‌های مالی آسان‌تر شود.

صورت‌های مالی شرکت‌های مختلف از ساختار تقریباً یکسانی برخوردارند. اگرچه ممکن است بر اساس نوع کسب‌وکار برخی آیتم‌های خاص در صورت مالی شرکت‌ها باشد، اما شباهت ساختار به اندازه‌ای هست که بتوان از صورت‌های مالی کسب‌وکارها را تا حدی با هم مقایسه کرد. این شباهت به‌دلیل این است که حسابداران از اصول عمومی پذیرفته شده حسابداری (GAAP[1]) استفاده می‌کنند.

بیشتر بنگاه‌ها از روش حسابداری تعهدی[۲] استفاده می‌کنند. در این روش درامدها[۳] و هزینه‌ها[۴] زمانی که تحصیل می‌شوند یا تحقق می‌یابند[۵]، ثبت می‌شوند مهم نیست که وجه نقد مربوط به این تراکنش‌ها چه زمانی دریافت یا پرداخت می‌شود. برای مثال اگر بنگاهی که میز و صندلی تولید می‌کند، ۱۰۰۰ صندلی به مشتری فروخت و تحویل داد، همان لحظه کل مبلغ فروش را ثبت می‌کند. حال آن‌که ممکن است خریدار یک‌ماه بعد پول صندلی‌ها را به حساب بنگاه واریز کند. ثبت بر اساس اصلی به‌نام اصل تطابق[۶] صورت می‌گیرد که اجازه می‌دهد بنگاه‌ها چرخه‌های علت و معلولی کسب‌وکارشان را درک کنند. بر اساس این اصل:

  • درامد در همان دوره‌ای شناسایی می‌شودکه فعالیت‌های فروش رخ داده است؛
  • هزینه‌ها هم در همان دوره‌ای شناسایی می‌شوند که درامدهای مربوط به آن شناسایی شده است.

در همان مثال بنگاه تولیدی میز و صندلی اگر شرکت چوب خریداری کند، همه مبلغ پرداخت شده (یا تعهد شده) بابت چوب در همان لحظه هزینه نمی‌شود. بلکه زمانی که یک میز یا صندلی ساخته و فروخته شد، هزینه مقدار چوب مصرف‌شده در آن میز یا صندلی به‌عنوان هزینه دوره شناخته می‌شود.

شرکت‌های کوچک ممکن است از روش حسابداری نقدی[۷] استفاده کنند. در این روش، هر زمان که وجه نقد دریافت یا پرداخت شد، درآمد و هزینه شناسایی می‌شود. روش نقدی نسبت به روش تعهدی در شناسایی درامدها محافظه‌کار تر و در شناسایی هزینه‌ها جسورانه‌تر است. اما زمانی که شرکت بزرگ و فعالیت آن پیچیده‌تر می‌شود، شناسایی مناسب هزینه‌ها و درامدها اهمیت بیشتری می‌یابد و بنگاه‌ها متمایل می‌شوند که از روش تعهدی استفاده کنند.

در این‌جا به همین مقدار بسنده می‌کنم، اما گاهی برای فهم بهتر صورت‌های مالی باید برخی از اصول حسابداری که صورت‌های مالی بر اساس آن‌ها نوشته شده‌اند را بدانیم و درک کنیم.

[۱]. Generally Accepted Accounting Principles

[۲]. accrual accounting

[۳]. revenues

[۴]. expenses

[۵]. incurred

[۶]. matching principle

[۷]. cash-basis accounting

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>